Вибір занурювального електронасоса "Водолій"
До початку вибору заглибного електронасоса «Водолій» необхідно знати характеристики джерела води (свердловини, колодязя і т.д.), тому що для надійної і довговічної роботи насоса необхідні наступні умови:
- дебіт джерела води повинен бути більше ніж продуктивність обраного насоса;
- електрична мережа повинна забезпечити нормальну напругу на вилці насоса, бажано відразу прокласти кабель живлення (подовжувач) перетином 2,5 мм2;
- обсадна труба (якщо це свердловина) повинна мати внутрішній діаметр від 120 мм і більше для насосів серії БЦПЕ і не менше 100 мм для насосів серії БЦПЕУ, крім того, обсадна труба не повинна мати вигинів і внутрішніх швів, що перешкоджають проходженню в ній насоса;
- електронасос «Водолей» до увімкнення і при подальшій роботі повинен бути повністю занурений у воду згідно з прикладеною інструкцією.
Іншими словами – для безперебійного водопостачання в свердловині має бути достатньо води, до свердловини повинна бути підведена нормальна напруга 220В, електронасос повинен вільно проходити в обсадній трубі і при роботі бути гарантовано зануреним під воду.
Розглянемо приклад вибору електронасоса для котеджу з присадибною ділянкою зі свердловиною, де проживає сім'я з трьох осіб, і вже є всі умови, описані вище.
Припустимо, свердловина має наступні паспортні дані:
- Діаметр обсадної труби -150 мм;
- Загальна глибина свердловини – 40 м;
- Дебіт свердловини – 3 м3/год;
- Статичний рівень води (відстань від рівня землі до дзеркала води) – 18 м;
- Динамічний рівень (відстань від рівня землі до дзеркала води при постійній роботі заглибного насоса) – 25 м;
- Відстань від свердловини до дому - 10 м;
- Для автоматичної підтримки тиску в системі водопостачання планується встановити гідроакумулятор з автоматикою.
Середня витрата води сім'єю з трьох осіб становить 1,8 м3/год, що забезпечується дебітом свердловини і є достатнім для одночасного використання чотирьох сантехприладів і для поливу присадибної ділянки.
Такі дані свердловини, а саме: діаметр обсадної труби, дебіт, загальна глибина свердловини дозволяють встановлення насосів «Водолiй» БЦПЕ 0,5.
При визначенні загального напору електронасосу слід враховувати:
- Загальний перепад висот від точки установки електронасоса в свердловині до самого верхнього споживача (в даному випадку до гідроакумулятора);
- Втрату напору на горизонтальній ділянці трубопроводу (розраховується як відношення 5 м по горизонталі до 1 м по вертикалі);
- Для нормальної роботи гідроакумулятора з функцією підтримки тиску води необхідний додатковий напір близько 30 м;
- Відповідно до керівництва з експлуатації насос дозволяється встановлювати не нижче 15 м, (занурюємо на 10 м на глибину 28 м) від статичного рівня води в свердловині.
Таким чином, загальний напір дорівнює:
H=28+10/5+30=60м.
де:
- 28 м - висота від рівня встановлення насоса в свердловині до гідроакумулятора;
- 10 м - довжина горизонтальної ділянки;
- 5 – коефіцієнт, що визначає втрату напору при подачі води по горизонтальній ділянці водопроводу;
- 30 м - напір для створення тиску в системі водопостачання і забезпечення роботи реле тиску спільно з гідроакумулятором.
Для вибору насоса «ВОДОЛIЙ» продуктивністю 0,5 л/сек (1,8 м3/год):
Вибор проводимо згідно з графіком напорних характеристик насосів «ВОДОЛIЙ» БЦПЕ 0,5 (див. малюнок №1). Знаючи загальний напір Н=60 м проводимо з точки - 60 м на осі Н горизонтальну пряму (пунктирна лінія) до перетину з кривими напірних характеристик і вибираємо найбільш близьку за продуктивністю до значення Q=1,8 м3/год.
Малюнок №1. Напірна характеристика насосів «Водолій» БЦПЕ 0,5. В даному випадку це буде електронасос «Водолій» БЦПЕ 0,5-63У *, який забезпечить подачу достатнього обсягу води і роботу автоматики для створення постійного тиску у водопровідній мережі котеджу.